امروز : 98/08/01
ساعت : 03:15

بحران ساختگی:‌ داستان ناگفته هراس از ایران هسته‌ای

بحران ساختگی:‌ داستان ناگفته هراس از ایران هسته‌ای

کتاب «بحران ساختگی» را که توسط انتشارات خبرگزاری فارس ترجمه و منتشر شده، می‌توان کتابی در نوع خود بی‌نظیر خواند که حاصل هشت سال تحقیق و مطالعه آقای «گرت پورتر» درباره برنامه هسته‌ای ایران است.

پورتر در این کتاب به صورت کاملا مستند و مستدل به بررسی مسائلی مختلف از جمله سیاست آمریکا برای محروم سازی ایران از انرژی هسته‌ای در اوایل پیروزی انقلاب اسلامی، علل پنهان‌کاری ایران درباره برنامه هسته ای خود، نیات و اهداف تهران از برنامه هسته‌ای، سیاست تغییر نظام سیاسی ایران توسط دولت آمریکا و ارتباط آن با برنامه هسته‌ای، نقش رژیم صهیونیستی در ایجاد بحران، مسئله اسناد لپ تاپ، مسئله اتاقک تست بمب در پارچین، مسئله پلوتونیوم و... می پردازد.

پورتر یک شخصیت شناخته شده بین المللی در حوزه سیاست خارجی آمریکاست که سال هاست نوشته هایش در نشریاتی چون Foreign Affairs،  Foreign Policy و پایگاه هایی چون Nation، Antiwar، Huffington post، CounterPunch و... منتشر می شود. در رسانه های داخلی نیز مطالب پورتر با اقبال مواجه شده و یکی از نویسندگانی است که اغلب نوشته هایش بلافاصله به زبان فارسی ترجمه می شود. پورتر که تاکنون هفت کتاب در حوزه سیاست خارجی آمریکا منتشر کرده، در سال 2012 نیز موفق به دریافت جایزه «مارتا گلهورن» شده است.

کتاب «بحران ساختگی»‌ حاصل بررسی بالغ بر یک هزار سند مرتبط با برنامه هسته ای ایران توسط نویسنده است و از سوی بسیاری از نخبگان سیاست بین‌الملل و کارشناسان سیاست خارجی آمریکا از جمله سیمور هرش، گراهام فولر، اولیور استون، شیرین هانتر، هان چاس فریمن و دیگران مورد تجلیل قرار گرفته است.

پورتر علاوه بر تجربه هشت سال تحقیق روی پرونده هسته‌ای ایران، برای نگارش کتاب حاضر مستقیما با بسیاری از افراد درگیر در این پرونده اعم از ایرانی، آمریکایی، مسئولان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و دیگران مصاحبه‌هایی انجام داده که با توجه به اشراف اطلاعاتی خود پورتر، مطالعه پاسخ هایی که به سوالات وی داده شده، بسیاری از مسائل را درباره پرونده هسته‌ای روشن می‌کند. 

پورتر در واقع یک «باز روایت» از پرونده هسته ای ایران ارائه کرده و ضمن زیر سوال بردن «روایت غربی» از این پرونده، نشان می‌دهد تقریبا تمامی ادعاهای مطرح شده علیه ایران از جمله تلاش تهران برای دستیابی به بمب اتم، ادعاهایی دروغ هستند که بر پایه شواهدی جعلی و بی‌پایه طرح شده‌اند. وی به طور مستند جعلی بودن این شواهد ادعایی را نشان داده است.

پورتر ثابت می‌کند هدف غرب تغییر نظام سیاسی ایران است و در برهه‌ای که می‌خواهد از طریق اعمال فشار اقتصادی به این آرزوی دیرین خود برسد، برنامه هسته‌ای ایران را بهانه کرده است. نویسنده اسنادی را ارائه کرده و نشان می دهد یکی از اهداف عمده غرب در ماجرای پرونده هسته ای، جلوگیری از پیشرفت تکنولوژیک ایران است؛ چه، به بهانه احتمال تولید سلاح هسته ای، از طریق تحریم سعی شده است دسترسی ایران به بسیاری از فن آوری های ریز و درشت محدود شود. 

این کتاب دو وجه بارز دیگر نیز دارد. نخست اینکه خواننده با مطالعه کتاب کاملا در جریان سیر برنامه هسته ای ایران و دیپلماسی پیرامون آن قرار می گیرد و من بعد می تواند به سهولت روندهای جاری مرتبط از مذاکرات گرفته تا گزارش های آژانس را تحلیل کند. و دوم اینکه، کتاب بحران ساختگی یک منبع کم نظیر در حوزه «روزنامه نگاری تحقیقی» برای خبرنگاران و دانشجویان رشته های مرتبط با رسانه است. مدلی را که پورتر برای کشف، تجزیه و تحلیل و سپس تبیین مسائل استفاده کرده، می توان یک مدل کاملا موفق دانست و در حوزه های تحقیقی به کار بست.

حق انحصاری ترجمه کتاب «بحران ساختگی» به زبان فارسی از سوی انتشارات Just World Books به انتشارات موسسه فرهنگی خبرگزاری فارس اعطا شده است.

تجلیل نخبگان سیاست بین‌الملل از بحران ساختگی

گراهام فولر: کتاب پورتر افشاگر تحریف‌های آمریکا و اسرائیل درباره برنامه هسته‌ای ایران است

گراهام فولر معاون سابق شورای اطلاعات ملی آمریکا در سازمان سیا و نویسنده کتاب «جهان بدون اسلام و سه حقیقت و یک دروغ»‌ درباره کتاب «بحران ساختگی»‌ گفته است:

«در دورانی که شاهد تبلیغات غیرمنطقی و اغلب غیرمسئولانه روزنامه‌نگاران غربی درباره مسئله «ایران هسته‌ای»  هستیم –که از رویارویی فزاینده و حتی احتمال جنگ حمایت می‌کنند- این کتاب بینشی نگران‌کننده و مبسوط از وجود یک فرآیند تحریف –و حتی اختراع- «حقایق» به دست می‌دهد که هدف از آن، دستیابی به اهداف سیاسی مشکوک دولت‌های آمریکا و اسرائیل بوده است. گرت پورتر، که یکی از روزنامه‌نگاران تحقیقی و مورخان برجسته و مصمم ماست، یک اصلاحیه اساسی بر رفتار مخرب دهه‌های گذشته ما می زند؛ رفتاری که موجب شکل گیری یک رویارویی ساختگی با ایرانی شده که پیشتر، از ما آزرده بوده است».

 

هانس بلیکس: از پورتر سپاسگزارم که جعلی بودن شواهد علیه ایران را نشان داد

هانس بلیکس، مدیر کل اسبق آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، درباره کتاب «بحران ساختگی»‌ گفته است:

«در حالی‌که، دادن سرنخ‌هایی به بازرسان بین‌المللی آژانس انرژی اتمی درباره اینکه کجا را بازرسی کنند و یا چه چیزی را آزمایش کنند ارزشمند است، اما اطلاعات ملی در این زمینه‌ها معمولاً مشکل‌دار است. در قضیه عراق، اطلاعات ناقص باعث به راه انداختن جنگ علیه تسلیحات کشتار جمعی این کشور شد، تسلیحاتی که از اساس وجود نداشتند. آیا اطلاعات غیرقابل اعتماد و یا دستکاری‌شده روزی باعث حمله به ایران بر اساس دلایل بی‌پایه و اساس نیز خواهد شد؟ من از گرت پورتر سپاسگزارم که بررسی دقیق و نقادانه‌ای از اطلاعات ارائه شده به آژانس به عمل آورده است. وقتی که سازمان‌های امنیتی از ترور دانشمندان هسته‌ای احساس شرم نمی‌کنند باید مطمئن باشیم که لحظه‌ای هم برای ساختن شواهد جعلی درنگ نمی‌کنند.»

ویلیام بیمن: خواندن کتاب پورتر برای هر آمریکایی هشیار ضروری است

ویلیام بیمن، استاد صاحب نام و رئیس دپارتمان انسان‌شناسی دانشگاه مینسوتای آمریکا درباره کتاب «بحران ساختگی»‌ گفته است:

«گرت پورتر باوجدان‌ترین فرد پیگیر در زمینه خطر ساختگی ناشی از اتهام «برنامه تسلیحات هسته‌ای ایران» است. او در کتاب جدید و دقیق خود با عنوان بحران ساختگی، دروغ‌هایی که در طول دو دهه گذشته ساخته و پرداخته شده را فاش می‌کند. این دروغ‌ها به منظور اقناع افکار عمومی آمریکا و جهانیان مطرح شده‌اند تا به این باور برسند که ایران به‌واسطه برنامه هسته‌ای خود، بزرگترین تهدید علیه صلح جهانی است.

علاوه بر ارائه نشانه‌هایی مبنی بر نقش رابرت گیتس در ساختن تصویر دروغین از خطر برنامه هسته‌ای ایران، خواندن این کتاب برای هر آمریکایی هشیار نسبت به مسیرهای ساختگی به سمت جنگ که به تم اصلی سیاست خارجی آمریکا بعد از جنگ جهانی دوم تبدیل شده، ضروری است. پورتر نشان می‌دهد که ایدئولوژی چگونه واقعیت‌ها را تحریف می‌کند و می‌تواند برای تغییر افکار عمومی در خلاف جهت منافع جهانی مورد استفاده قرار گیرد.

در حالیکه مذاکرات با ایران ادامه دارد، پورتر به ما یادآور می‌شود که دولت اوباما تنها پس از خلاص شدن از شر رابرت گیتس و همراهان اوست که توانسته در پی پایان دادن به دو دهه اتهام بی پایه و اساس علیه ایران و به دنبال یافتن راه‌حلی برای آن باشد. مسئله این است که آیا جنگ‌طلبان در واشنگتن، اسرائیل و برخی کشورهای اروپایی سرعقل آمده و اجازه این امر را خواهند داد یا خیر.»

منبع :برای رفتن به صفجه اصلی مطلب کلیک کنید فارس

نام :

ایمیل :

*نظر شما :

*کد امنیتی :

اگر ناخوانا است کلیک کنید ارسال