امروز : 98/08/01
ساعت : 03:15

بازتاب اندیشه‌های صدام در کتاب نخستین بازجویش

بازتاب اندیشه‌های صدام در کتاب نخستین بازجویش

به  گزارش خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری فارس، «جان نیکسون[1]» اولین بازجوی اطلاعاتی آمریکا از صدام حسین،  اطلاعات جدیدی از حاکم سابق عراق را بعد از 13 سال از دستگیری او افشا، و آن را منتشر نمود.

در ایام سالگرد دستگیری صدام حسین،  تحلیگر سابق سازمان اطلاعاتی آمریکا ناگفته‌هایی از جلسات بازجوی خود با حاکم معدوم عراق را انتشار داد.

در بخشی از این کتاب آمده است: صدام حسین در سال‌های آخر حکومت خود به اداره کشور و مسائل جاری آن توجه نمی‌کرد.

نیکسون می‌گوید: صدام در این سال‌ها مشغول نوشتن خاطرات و داستان بود و مسائل نظامی و حکومتی کشور برایش مهم نبود.

روزنامه «دیلی میل» انگلیس این خبر را نقل کرده و می‌نویسد: نیکسون اولین کسی است که صدام پس از دستگیری به او پاسخ داده؛ و معتقد است صدام در زمانی که نیروهای آمریکایی و انگلیسی وارد عراق شدند، تسلط زیادی روی امور عراق نداشت و از رویدادهای داخلی کشورش چندان مطلع نمود. لذا نقشه و برنامه دقیقی برای دفاع از عراق نداشت. [2]

در این کتاب اولین لحظات دستگیری صدام شرح داده شده و اینکه صدام در همان لحظات هم مغرور و متکبر بود و گویی اتفاقی برایش نیافتاده و در آن حال نگاهی تحقیر آمیز به بازجو می انداخته است.

نیکسون می‌نویسد: صدام حتی موقعی که دستگیر و بازداشت شد، شخصیت خوفناکی داشت.

زمانی که نیکسون از او می‌پرسد آخرین بار کی فرزندانت (عدی و قصی) را دیدی؟ صدام می‌گوید: تو کی هستی، تو نیروی اطلاعاتی ارتشی؟ جواب بده و بگو دقیقا کی هستی!

صدام تاکید داشته که نقشه‌ای برای ترور بوش پدر بعد از جنگ خلیج نداشته است و هنگامی که صدای انفجارها را در خارج از بازداشتگاهش می‌شنید، راضی به نظر می‌رسید و معتقد بود به زودی طرفدارانش غلبه پیدا خواهند کرد.

صدام به نیکسون می‌گوید: سرنوشتتان محکوم به شکست است. به زودی می‌فهمید حکومت بر عراق آسان نیست!

از سوال‌هایی که از صدام پرسیدند در خصوص شایعه‌هایی که بود که او فرزندی به نام علی از زنی به نام سمیره دارد! صدام این گونه به بازجویش جواب می‌دهد: اگر بگویم آری، آیا آنان را مانند دو فرزندم عدی و قصی می‌کشید؟!

و هنگامی که نیکسون اصرار می‌کند صدام می‌گوید: «در فرهنگ عربی فقط کسی که بچه دارد، ازدواج کرده  به شمار می رود (چه به شکل رسمی یا غیر رسمی) و کسی که فرزندی ندارد اصلا متاهل نیست»!

بر اساس مستندات کتاب، صدام با سمیره ازدواج می‌کند و فرزندی به نام علی دارد.

در معرفی این کتاب در سایت آمازون آمده است: «این کتاب مطالب صریح و شگفت‌انگیزی از صدام به نقل از شخصی که طولانی‌ترین جلسات بازجویی با صدام را داشته، به دور از آنچه از چهره افسانه‌ای او در اذهان مردم است، بیان شده است».

به نظر می‌رسد اهمیت  این کتاب بدان جهت باشد که  اولین کتابی است که توسط بازجوی آمریکایی صدام منتشر شده و به بیان برخی نکات دقیق و ناگفته از حالات شخصی صدام حسین و سال‌های پایان حکومتش پرداخته است.

پی‌نوشت:

[1]. نیکسون شاغل در ستاد فرماندهی اطلاعات آمریکا، مسئول تحقیق از هویت صدام در هنگام دستگیری او بود، و این بدلیل پیچیدگی شخصیت صدام حسین بود. نیکسون اطلاعاتی در خصوص مشخصات صدام جمع آوری کرده بود و توانست از دو طریق او را شناسایی کند، اول اثر فرو رفتگی که بر اثر تیراندازی در گذشته در بدنش ایجاد شده بود و دوم خالکوبی مخصوص قبیله گی او بر روی بدنش.

[2]. حکومت رژیم بعث عراق و صدام حسین در سال 2003 ساقط شد، پس از آن صدام  مخفی گشت. در خلال عملیات گسترده که حدود 9 ماه به طول انجامید ، صدام در نزدیکی زادگاهش در شهر الدور در نزدیکی تکریت در 13 دسامبر 2003، دستگیر شد. بعد از دستگیری در حدود دو سال و اندی در حبس بود و سرانجام به جرم ارتکاب جنایات علیه بشریت به اعدام محکوم گردد.

ترجمه: سیدمحمد غضنفری

انتهای پیام/ک

منبع :برای رفتن به صفجه اصلی مطلب کلیک کنید فارس

نام :

ایمیل :

*نظر شما :

*کد امنیتی :

اگر ناخوانا است کلیک کنید ارسال