امروز : 98/06/26
ساعت : 10:13

هواپیماهایی که عاقبت به خیر شدند!

هواپیماهایی که عاقبت به خیر شدند!

مجله مهر - شراره داودي: تغيير کاربري ساخته‌هاي دست بشر به جاي اوراق کردن آن‌ها در گوشه‌اي از شهر مي‌تواند اتفاق خوبي باشد، به شرط آن‌که هزينه‌هاي خرج شده را هم به خوبي بازگرداند. يکي از تغيير کاربري‌هايي که اتفاقا مي‌تواند به بازگشت هزينه هم کمک کند، تبديل غول‌هاي هوايي دنيا به مکاني براي غذا خوردن و يا استراحت کردن است!

هواپيماها معمولا عمر مشخصي دارند و با اينکه در برخي خطوط هوايي مسافري و غير آن گاهي هواپيماهايي با عمرهاي زياد ديده مي‌شود، اما يکي از بحث‌هاي اصلي در هواپيماها، سرويس و چک کردن ابزارهاي آن‌هاست که عمرشان را طولاني‌تر مي‌کندو با اين حال بالاخره روزي فرا مي‌رسد که هواپيمايي عمرش تمام شود و هرچه سرويس هم شود، باز نتواند بپرد، در اين صورت به غول آهني اوراق شده‌اي روبرو هستيم که به دردي نمي‌خورد و بايد از بين برود، در بيشتر موارد بخش هاي مختلف را جدا مي‌کنندو در صنعت‌هاي ديگر از آن‌ها استفاده ي کنند، اما گاهي ايده‌هاي جالبي به وجود مي‌آيد که در بيشتر مناطق مورد استفاده قرار مي‌گيرد و مي‌تواند همين قراضه‌ها را به جاذبه گردشگري تبديل کند.

هتل جامبو

ابتداي سال ???? در سوئد يک بوئينگ ??? بعد از اينکه عمر خودش را کرده بود، تبديل به معضلي براي اين کشور شد! آن‌ها به دلايل زيست محيطي نه مي‌توانستند آن‌را قراضه کنند و نه جايي براي نگهداري اين غول آهني داشتند. اما ايده هتل و رستوران بسيار مبتکرانه و هيجان انگيز بود که با تغييراتي در داخل هواپيما آن را به هتلي براي اقامت مهمانان بدل کنند.

هواپيما به فرودگاه آرلاندا در استکهلم سوئد برده شد و همان‌جا با پايه‌هاي بتني آن را ثابت کردند و در سال ???? رسما «هتل جامبو» با ?? اتاق زيبا کارش را شروع کرد. البته اين هتل سوئيت هم دارد به همراه رستوران و کافه‌اي که در تمامي ساعات به مهمانان سرويس مي‌دهد. گران‌ترين اتاق هتل همان سوئيت آن است که شامل کابين هواپيما مي‌شود. همچنين گذراندن يک شب در آن بين ??? تا يک ميليون ??? هزار تومان هزينه دارد. اين هتل به عنوان يکي از هتل‌هاي گران‌قيمت با امکانات منحصر بفرد دنيا شناخته مي‌شود.

چمدان هوايي

يکي ديگر از اين هتل‌ هاي هواپيمايي معروف به چمدان هوايي است که سال‌ها در خطوط هوايي شرق آلمان مسافران را جابه جا کرده است و حالا در جايي نزديکي هلند دوباره سرپا شده و به عنوان هتل مورد استفاده قرار گرفته است. اين چمدان هوايي حمام لوکسي به همراه سونا، دوش آب گرم و تراسي مشرف به باند فرودگاه توخه دارد، همچنين اينترنت رايگان و تلويزيون‌هايي با کيفيت فول اچ‌دي از ديگر امکانات اين هواپيما هستند. 

 

هواپيما متل

هواپيمايي باقي مانده از دوران جنگ جهاني و متعلق به متفقين در دهه ?? ميلادي، حالا با داشتن چهار تخت در دو اتاق مجزا يکي از متل‌هاي کوچک واقع در نيوزلند است.

هتل کاستاريکا با بوئينگ ???

اين هتل هيجان انگيز در کاستاريکا با بازسازي بدنه يک بوئينگ ??? ساخته شده که دو اتاق خواب دارد و تراس زيبايي را در کنار درختان براي آن راه اندازي کرده‌اند. تلويزيون فول اچ دي، حمام خصوصي و آشپزخانه‌اي کوچک با تجهيزات کامل از ديگر امکانات اين هتل است.

 

چين هم دست به کار شد!

يک بوئينگ ??? در مرکز خريدي در يوآنِ چين قرار است تبديل به رستوران شود. چيني‌ها اين هواپيما را به قيمت پنج ميليون دلار از اندونزي خريدند تا از آن رستوران به وجود بياورند. طراحي اين رستوران- هواپيما به شکلي است که حال و هواي هواپيمايي بودن آن حفظ شود. قرار است اين رستوران در ژوئن ???? اففتاح شود. 

فوکر ??? رستوران تبريزي ها شد

دو سال قبل هم اخباري مبني بر تبديل يک هواپيما به رستوران در تبريز منتشر شد، هواپيماي اف??? که چندين بار از باند خارج شده بود و به نظر مي‌رسيد عمر پريدن‌هاي آن به پايان رسيده باشد.

اين فوکر ??? در تاريخ ???? ميلادي ساخته شده و در خدمت ناوگان هوايي کره بوده و پس از آن هواپيمايي آسمان خريداري کرده و در شهريور سال ?? به علت عمل نکردن ترمز و سر خوردن در باند به داخل کانالي افتاده و از ناحيه دماغه ‌آسيب ديده بود و پس از خريداري توسط يک شخص و توسط متخصصان بومي با باز کردن بال‌ها، دم و موتور‌ها و ساير قطعات به يکي از تالارهاي پذيرايي تبريز انتقال داده شده و هم اکنون بال‌ها و دم سوار شده و قابل مشاهده بوده و به عنوان رستوران هوايي از آن ‌استفاده کنند. اين رستوران و کافي شاپ سال گذشته در تبريز افتتاح شد.

اتفاقي که در تبريز رخ داده، يکي از مهم‌ترين تصميماتي است که در ديگر کشور‌ها روي مي‌دهد؛ اما به واسطه محدوديت‌هاي کشورمان براي واردات هواپيماي با عمر کم، به جز يک مورد که سال‌ها پيش رخ داده، تاکنون عملياتي نشده بود اما اين اتفاق مي‌تواند آغازي براي ايجاد ده‌ها رستوران غول پيکر با بدنه هواپيماهاي مستهلک در کشور باشد. البته در تهران و ابتداي جاده کرج هم چنين رستوراني مدتي فعاليت مي‌کرد که البته ديگر امروز خبري از آن نيست. 

منبع :برای رفتن به صفجه اصلی مطلب کلیک کنید مهر

نام :

ایمیل :

*نظر شما :

*کد امنیتی :

اگر ناخوانا است کلیک کنید ارسال