امروز : 98/08/01
ساعت : 10:26

با ترسناک‌ترین موجودات آمازون آشنا شوید

با ترسناک‌ترین موجودات آمازون آشنا شوید

جنگل‌هاي باراني آمازون که در نوع خودش منحصر به‌فرد محسوب مي‌شود، مکان مناسبي براي زندگي موجودات مختلفي است.

مجله مهر - شراره داودي: شايد خيلي از مردم دنيا ندانند که جنگل‌هاي آمازون ميان ? کشور «کلمبيا»، «برزيل»، «پرو»، «بوليوي»، «ونزوئلا»، «سورينام»، «گويان فرانسه» و «اکوادور» تقسيم شده و هر کدام از آن‌ها سهمي از اين گستردگي جنگل‌  دارند.

جنگل‌هاي باراني آمازون يکي از هيجان‌انگيزترين و جذاب‌ترين مکان‌هاي روي کره زمين است و خيلي از مردم روياي ديدن اين سرزمين دست نخورده را دارند و مسافران زيادي از سراسر دنيا براي ماجراجويي و کسب تجربه‌هاي تازه به اين منطقه سفر مي‌کنند. با اينکه حضور در طبيعت مي‌تواند آرامش‌بخش باشد، اما در آمازون موجوداتي زندگي مي‌کنند که مي‌توانند باعث مرگ شما شوند! موجوداتي عجيب و جذاب که در نوع خودشان مرگ‌بار هستند و در اين فهرست نگاهي داريم به ?? تاي آن‌ها.

 

آناکونداي سبز

آناکونداي سبز بيشتر از ? متر طول و ??? کيلوگرم وزن دارد که به تنهايي وحشتناک است! آناکونداي سبز بزرگترين مار جهان است و بيشتر وقت خود را در رودخانه‌هاي آمازون و در حال انتظار براي گرفتن شکار مي‌گذراند. با اينکه اين مار سرعت بالايي دارد و در آب هم بدون زحمت حرکت مي‌کند، اما به دليل اندازه‌اي که دارد گاهي در مسيرها دچار مشکل مي‌شود. آناکونداي سبز همه هيکل خودش را دور طعمه مي‌پيچاند و همزمان با کشيدن آن داخل آب، طعمه را خفه مي‌کند. اين مار به جز در زمان‌هايي که گرسنه است، حمله نمي‌کند و معمولا وقتي سير باشد، اصلا آسيبي به شما وارد نمي‌کند، با اين حال اگر در جنگل‌هاي آمازون با آناکونداي سبز روبرو شديد، بهتر است پا به فرار بگذاريد!

پيرانا

يکي ديگر از اين موجودات که آمازون در خودش جاي داده است، پيراناست. البته درباره پيرانا حرف‌هاي خوب زيادي وجود ندارد و مردم فکر مي‌کنند اين ماهي‌ها خيلي تهاجمي هستند، در صورتيکه اين‌طور نيست. پيراناها لاشخورهاي آب هستند که از حيوانات و موجودات مرده در داخل آب مي‌خورند. آن‌ها زماني به انسان يا حيوانات بزرگتر ديگر حمله مي‌کنند که خيلي گرسنه باشند و البته اگر شما هم بدشانس باشيد و سر راهشان قرار گرفته باشيد! پيرانا با اينکه فک قوي با دندان‌هاي تيزي دارد، اما توانايي خوردن يک انسان کامل را ندارد، ولي قطعا مي‌تواند يک بخش را خيلي خوب از شما جدا کند!

پشه

در ميان اين موجودات خزنده، پشه کوچکترين موجود کشنده ليست محسوب مي‌شود. پشه‌ها حامل بيماري‌هايي مانند مالاريا هستند و اگر شما را نيش بزنند، بيماري به سرعت وارد جريان خون شما مي‌شود و اگر واکسينه نباشيد، باعث مرگ شما مي‌شود. چيزي که درباره اين موجودات وجود دارد اين است که شما اصلا متوجه حضور آن‌ها نمي‌شويد و نمي‌دانيد کي نيش‌تان زده‌اند! به همين دليل بايد از آن‌ها بيشتر از يک مار ترسيد و با اينکه ما فکر مي‌کنيم ممکن است آسيب کمي به ما برسانند، اما اين طور نيست.

عنکبوت‌هاي سرگردان برزيلي

از عنکبوت‌هاي سرگردان برزيلي هشت گونه وجود دارد که همه آن‌ها را مي‌توان در جنگل‌هاي آمازون پيدا کرد. اين خانواده از عنکبوت‌ها جز سمي‌ترين و وحشتناک‌ترين اين حيوانات در دنيا هستند. آن‌ها در هر بار نيش زدن حجم زيادي از سم خود را وارد بدن قرباني مي‌کنند که اگر به سرعت خارج نشود، باعث تنگي نفس مي‌شود. البته اين موجودات شب‌ها در جست و جوي غذا بيرون مي‌آيند و بهتر است شب‌ها را در آمازون نگذرانيد!

هزارپاي غول‌پيکر آمازون

هزارپاي در حالت عادي خيلي دوست داشتني نيست، حالا تصور کنيد اين هزارپا غول پيکر شود و طولي به اندازه ?? سانتي‌متر داشته باشد، حتما ترسناک خواهد بود. اين هزاپاها از هر چيزي که تصور کنيد مي‌خورند؛ موش، سوسمار، رتيل، پرندگان و حشرات! آن‌ها به طعمه مي‌چسبند و تا جايي که بتوانند از خون آن مي‌مکند. با اينکه هزاپاي غول ‌پيکر نمي‌تواند انسان را بخورد، اما تب و لرز و درد شديدي را به وجود مي‌آورد و بهتر است از آن‌ها فاصله بگيريد.

مورچه گلوله‌اي

حتما شما هم از آن دسته افرادي هستيد که به نظرتان مورچه‌ها حيوانات بي‌آزاري هستند، اما مورچه گلوله‌اي با اينکه اندازه کوچکي دارد ولي در حقيقت يکي از خطرناک‌ترين موجودات در جنگل‌هاي آمازون به حساب مي‌آيد. نيش اين نوع از مورچه‌ها حتي از نيش رتيل‌ هم درد بيشتري دارد و البته زهر هم دارد؛ البته اين زهر انسان را نمي‌کشد، با اين حال باعث فلج موقت ناحيه‌هاي اطراف گاز مي‌شود.

کيمن سياه

احتمالا کيمن‌ها ترسناک‌ترين تمساح‌ها در سياره زمين هستند! آمازون در حقيقت نقطه‌اي است که به نظر مي‌رسد آن‌ها بايد منقرض شوند، اما به دليل قوانيني که براي شکار نکردن آن‌ها وجود دارد، در اين نقطه گرد هم جمع شده‌اند و زندگي مي‌کنند. پوست تيره‌اي که اين کيمن‌ها دارند، به آن‌ها کمک مي‌کند که در هنگام شکار به خوبي مخفي شوند. اين موجودات بيشتر ترجيح مي‌دهند ماهي‌ها را شکار کنند، اما اگر بيش از اندازه گرسنه باشند، سراغ حيوانات بزرگتري مانند گوزن‌ها مي‌روند.

جالب است بدانيد که کيمن‌هاي جوان طعمه خوبي براي آناکوندا و پلنگ‌ها هستند!

قورباغه زهرآگين

قورباغه زهرآگين واقعا زيباست! هم زيبا و هم رنگارنگ است که البته بسيار هم بي خطر به نظر مي‌رسد. اما اين قورباغه از آن بي‌گناه‌هايي است که بايد بيشتر به آن دقت کنيد، رنگ آميزي متفاوت اين قورباغه اصلا تصادفي نيست و مانند هشداري است که نبايد به اين قورباغه دست زد! سم اين قورباغه از طريق پوستش ترشح مي‌شود و اگر آن را لمس کنيد، دچار نارسايي قلبي مي‌شويد.

حشره مرگ‌آور

با توجه به نامي که اين حشره دارد، حتما تصور مي‌کنيد با چه چيزي روبرو هستيد! اين حشره‌ها را به راحتي مي‌توان در طبيعت پيدا کرد! آن‌ها براي اينکه راحت‌تر بتوانند زهر خودشان را به سمت ديگر حشرات پرتاب کنند، از دهانشان استفاده مي‌کنند که شاخک‌هايي از آن بيرون آمده است. با اينکه اين حشرات مرگ‌آور بيشتر به حيوانات ديگر حمله مي‌کنند، اما اگر انساني سر راهشان باشد، ممکن است مورد حمله قرار بگيرد، البته زهر آن‌ها باعث مرگ‌آور نيست.

مارماهي الکتريکي

براي اين موجود تنها مي‌توان از عنوان چندش‌آور استفاده کرد! مارماهي الکترويکي در عين حال يکي از جالب‌ترين موجودات در اين سياره است که توانايي توليد برقي پنج برابر بيشتر از جريان الکتريسيته‌اي که در خانه استفاده مي‌کنيد را دارد. اين مارماهي در ابتدا با برقي که خودش توليد مي‌کند طعمه را فلج و بعد از آن همه آن‌را مي‌خورد! با اينکه برقي که مارماهي توليد مي‌کند خيلي زياد است، اما احتمال اينکه انسان با شوک وارد شده به دليل الکتريسيه بميرد، خيلي ضعيف است، البته درد و احتمال فلج شدن حتما وجود دارد.

منبع :برای رفتن به صفجه اصلی مطلب کلیک کنید مهر

نام :

ایمیل :

*نظر شما :

*کد امنیتی :

اگر ناخوانا است کلیک کنید ارسال